Tema        

Pengenalan

 

  • BKPP, JPM ditubuhkan pada September 1957 dengan nama asalnya Bahagian Cabinet. Ia merupakan salah satu Bahagian yang terawal diwujudkan dengan tertubuhnya Jabatan Perdana Menteri. Berkuat kuasa mulai 1 Julai 1995, nama Bahagian Kabinet, Perlembagaan dan Perhubungan Antara Kerajaan digunakan sehingga kini.


    Sejarah Penubuhan BKPP, JPM

    Tahun

    Nama

    Perdana Menteri

    1957 - 1963

    Cabinet

    YTM Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj

    1964 - 1972

    Bahagian Kabinet

    YTM Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj

    1971 - 1982

    Sekretariat Juma'ah Menteri

    YAB Tun Haji Abdul Razak bin Dato' Hussein

    YAB Dato' Hussein Onn

    YAB Dato' Seri Dr. Mahathir bin Mohamad

    1983 - 1991

    Urusetia Jemaah Menteri

    YAB Dato' Seri Dr. Mahathir bin Mohamad

    1995

    Bahagian Kabinet

    YAB Dato' Seri Dr. Mahathir bin Mohamad

    1995 - Kini

    Bahagian Kabinet, Perlembagaan dan Perhubungan Antara Kerajaan

    YAB Dato' Seri Dr. Mahathir bin Mohamad

    YAB Dato' Seri Abdullah bin Haji Ahmad Badawi

    YAB Dato' Sri Mohd. Najib bin Tun Haji Abdul Razak


    Sejarah Evolusi Nama BKPP, JPM

    September 1957

    Cabinet

    Mei 1964

    Bahagian Kabinet

    Januari 1971 sehingga 1982

    Sekretariat Juma'ah Menteri

    1983 - 1994

    Urusetia Jumaah Menteri

    1995

    Bahagian Kabinet

    1 Julai 1995 sehingga sekarang

    Bahagian Kabinet, Perlembagaan dan Perhubungan Antara Kerajaan

  • TAN SRI MAZIDAH ABD MAJID

    12.06.2000 - KINI

    DATUK ALIAS BIN ALI

    01.05.1990 - 11.06.2000

    DATO' ZAWAWI BIN MAHMUDDIN

    01.01.1988 - 30.04.1990

    TAN SRI DATO' KAMARUZZAMAN BIN SHARIFF

    01.08.1983 - 31.12.1987

     

    DATO' ZAINOL ABIDIN BIN DATO' HAJI SALLEH

    16.03.1981 - 31.07.1983

    KAMARUDDIN BIN MAHMOOD

    18.08.1977 - 15.03.1981

    TAN SRI ABU BAKAR BIN MOHD. NOOR

    20.02.1973 - 17.08.1977

     

    TAN SRI AHMAD SARJI BIN ABDUL HAMID

    21.01.1972 - 19.02.1973

    MOHD. YUSOFF BIN DARUS

    03.07.1969 - 20.01.1972

    TAN SRI ABDULLAH BIN MOHD SALLEH

    16.08.1967 - 02.07.1969

     

    TAN SRI MOHD OSMAN BIN S. CASSIM

    01.04.1967 - 31.07.1967

    MOHD SHAH BIN HASSAN

    16.07.1966 - 31.03.1967 (Pemangku)

    TAN SRI ABDUL AZIZ BIN ZAKARIA

    01.06.1962 - 19.06.1966

     

    DATUK SYED HASHIM BIN ABDULLAH

    01.04.1960 - 14.03.1962

    TAN SRI SHEIKH HUSSEIN BIN SHEIKH MOHAMED

    29.12.1958 - 31.03.1960

    TAN SRI ABD KADIR BIN SHAMSUDIN

    01.08.1957 - 28.12.1958

     

  • BKPP, JPM Sebagai Urus Setia Mesyuarat Jemaah Menteri

    Mesyuarat Pertama Jemaah Menteri selepas kemerdekaan Persekutuan Tanah Melayu dikenali sebagai Meeting of the Cabinet of Ministers, Federation of Malaya. Mesyuarat tersebut telah diadakan pada 10 September 1957 di Bangunan Majlis Mesyuarat Undangan Persekutuan dengan dipengerusikan oleh YTM Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj.

    Anggota Jemaah Menteri Malaysia yang pertama ialah seperti berikut:

    Nama Menteri Portfollio
    YAB Y.T.M. Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj

    Perdana Menteri dan Menteri Hal Ehwal Luar Negeri
    YAB Dato’ Abdul Razak bin Dato’ Hussein

    Timbalan Perdana Menteri dan Menteri Pertahanan
    YB Kolonel Sir Henry Hau Shik Lee

    Menteri Kewangan
    YB Encik V.T. Sambathan

    Menteri Kesihatan
    YB Encik Suleiman bin Dato’ Abdul Rahman

    Menteri Dalaman dan Keadilan
    YB Encik Abdul Aziz bin Ishak

    Menteri Pertanian
    YB Encik Sardon bin Haji Jubir

    Menteri Kerja Raya, Pos dan Telekom
    YB Encik Ong Yoke Lin

    Menteri Buruh dan Kebajikan Masyarakat
    YB Encik Tan Siew Sin

    Menteri Perdagangan dan Industri
    YB Encik Mohamed Khir bin Johari

    Menteri Pelajaran
    YB Encik Bahaman bin Samsudin

    Menteri Sumber Asli
    YB Encik Abdul Rahman bin Haji Talib

    Menteri Pengangkutan

    Sumber : Arkib Negara Malaysia
    • Mesyuarat Jemaah Menteri (MJM): Dasar-dasar Kerajaan diputuskan untuk dilaksanakan.

    • MJM diadakan setiap minggu pada Rabu jam 9.30 pagi di Bilik Mesyuarat Jemaah Menteri, Aras 4, Pejabat Perdana Menteri, Putrajaya.

    • MJM dipengerusikan oleh YAB Perdana Menteri atau YAB Timbalan Perdana Menteri semasa ketiadaan YAB  Perdana Menteri.

    • YBhg. Ketua Setiausaha Negara adalah Setiausaha Jemaah Menteri dan dibantu oleh YBhg. Timbalan Ketua  Setiausaha (Kabinet).

    • Dari 10 September 1957 hingga 21 November 2007, BKPP, JPM telah menguruskan sebanyak 2,573   Mesyuarat  Jemaah Menteri.

    • Sebanyak 883 Mesyuarat Jemaah Menteri telah dipengerusikan oleh YAB Tun Dr. Mahathir Mohamad sehingga beliau bersara sebagai Perdana Menteri pada 29 Oktober 2003.

      

    "Minutes of each Cabinet session is meticulously jotted down by the secretary, Datuk Mazidah Majid who essentially does the job on behalf of her superior, Tan Sri Samsudin Osman, Chief Secretary to the Government – popularly known as the KSN (Ketua Setiausaha Negara). Like her predecessors, Mazidah is an ebullient, efficient public servant who rarely misses a point put forward in the course of the meeting. I had never seen her lose her control despite the imposing task she is expected to execute for the government of the day. Since 1982 when I first joined the Dr. Mahathir Cabinet, I have known many a Cabinet secretary. They are all truly efficient people. Mazidah is the first lady officer handling this arduous job”.

     

    YB Datuk Seri Utama Dr. Rais Yatim

    Rujukan : Cabinet Governing in Malaysia

© Hakcipta Terpelihara 2015-2017 Bahagian Kabinet, Perlembagaan dan Perhubungan Antara Kerajaan, Jabatan Perdana Menteri
Paparan terbaik menggunakan pelayar web Google Chrome atau Mozilla Firefox yang terkini.

Bilangan Pelawat :